1%

Mamy z tą sprawą problem właściwie co roku.

Jak Was poprosić o przekazanie Kacprowi 1% swojego podatku za rok poprzedni? Jak zrobić to tak, aby wyrazić dokładnie, jak ta sprawa jest dla nas ważna i istotna? Jak zrobić to tak, aby nie wzbudzić negatywnych emocji – a o dziwo, o te przy temacie 1% podatku wcale nie jest trudno, o czym większość go zbierających wie (a przecież to chyba jedna z „fajniejszych akcji”)? I jednocześnie, aby prosząc, nie popaść w banał, który do Was nie trafi?

Nie jest to łatwe zadanie i mimo, że jesteśmy już doświadczonymi zbieraczami, to nie znaleźliśmy na to sposobu. Teraz jest tak samo, a jednoprocentowy sezon przecież w pełni. Gdzieś tam, w takich przypadkach stajemy się sami ofiarami tego, jak staramy się żyć – pokazując, że można tworzyć szczęśliwą rodzinę, nawet kiedy jeden z członków tejże rodziny jest poważnie chory i niepełnosprawny. I potem, zamiast pisać, że nam jest ciężko, że Kacper taki biedny, to na ulotkach piszemy, że Kacper lubi bigos…

A ten Wasz 1% jest nam bardzo potrzebny. Pieniądze, które zbieramy co roku sprawiają, że stać nas na wiele rzeczy, których Kacper potrzebuje, a na które bez nich nie moglibyśmy sobie pozwolić. Wykorzystujemy je tylko i wyłącznie na rzeczy najważniejsze, każdego roku dokładnie i bardzo rozsądnie planując, jak wykorzystamy każdą złotówkę, zostawiając je tylko na te sprawy, które wiążą się z poważnymi wydatkami liczonymi w tysiącach złotych (a całą resztę, niemałą, musi udźwignąć nasz domowy budżet). A jak kilkukrotnie pisaliśmy, kiedy tylko coś jest „specjalne” czy „rehabilitacyjne” – to od razu trzeba za to zapłacić często absurdalnie wysoką cenę. Sprzęt właśnie, dodatkowa rehabilitacja i przede wszystkim czesne za Ooniwerek, bez którego nie wyobrażamy sobie naszego życia (Kacper pewnie zresztą też sobie pewnie nie wyobraża swojego bez Ooniwerku :)) – to właśnie aktualnie pochłania 100% tego, co zbieramy.

Jesteśmy świadomi, że jednego roku możemy zebrać – a właściwie dostać – 100% tego, co potrzebujemy, a kolejnego 50%. Wiemy, że jest mnóstwo potrzebujących, których życie w dużym stopniu zależy od tego magicznego 1% właśnie. Wiemy, że takich osób przybywa, także w naszym otoczeniu. I dlatego każdego roku z ogromną pokorą, wdzięcznością, szacunkiem i miłością dziękujemy tym wszystkim, którzy czynią nasze życie łatwiejszym, i to dużo łatwiejszym, wskazując w swoim zeznaniu podatkowym Kacpra.

1procent