Kacper podejrzany

Uważamy się za rodziców dość doświadczonych, jeśli chodzi o radzenie sobie z różnymi aspektami niepełnosprawności dziecka. Czasem jednak dochodzenie do najprostszych wniosków i znajdowanie najbardziej odpowiednich rozwiązań zajmuje nam strasznie dużo czasu. Być może jest to spowodowane tym, że chcąc jak najlepiej, gdzieś już podświadomie odrzucamy te najmniej angażujące i ogólnie wymagające niewiele rozwiązania, mimo, że czasem te bywają najlepsze.

Tak jest chyba w wypadku kontroli kacperkowych sennych poczynań. Wspominaliśmy, że nasze noce to ciągłe zaglądanie do pokoju małego rycerza, celem upewniania się, że się nie obudził, nie doznał napadu, nie zrobił sobie krzywdy zatracając się w bezustannym rzucaniu się po łóżku, mimo tych wszystkich zabezpieczeń, które wymyśliliśmy. Efekt tego taki, że ani my się nie wysypialiśmy (gwoli ścisłości dalej się nie wysypiamy, ale wiadomo – tu już inna, bo leosiowa historia i zasługa), ani Kacper, bo nie raz i nie dwa go budziliśmy tym naszym sprawdzaniem (chłopak albo ma słuch absolutny, albo wyczuwa jakieś drgania powietrza towarzyszące wszelkim ruchom wokół niego). I przyszło olśnienie, bo przecież wystarczy skorzystać nawet nie z cudów techniki, ale ze zwykłych urządzeń dostępnych dla każdego śmiertelnika. Jak np. kamera internetowa 🙂

Zainstalowaliśmy takową w kacperkowym pokoju i bez przeszkadzania mu możemy sprawdzić, czy śpi spokojnie, czy też sytuacja wymaga naszej interwencji. Trąci to trochę podglądactwem, ale dostaliśmy do ręki ciekawe narzędzie, które pozwala nam chyba nawet trochę lepiej niż dotychczas obserwować (a potem analizować) różne zachowania Kacpra, bo on nie ma świadomości tego, że uczestniczy w programie Big Brother (czy raczej Big Parents).

I dla przykładu, zdjęcie z teraz, bo Kacper już poszedł spać. Nasz syn to ten obiekt w paski 🙂

Kacper_1