Z okazji Dnia Dziecka…

postanowiliśmy złożyć życzenia Wam.
Wszystkim, którzy jesteście z Kacprem blisko, którzy uczestniczycie w jego życiu, którzy jemu i nam kibicujecie, życzymy:
abyście się Kacpra nie bali – bo to on jest tym, który ma prawo się Was bać.
abyście zaakceptowali jego niepełnosprawność – dzięki temu nie będziecie się czuli w jego towarzystwie niekomfortowo i skrępowani. I abyście tej niepełnosprawności nie ignorowali, bo ona jest częścią życia Kacpra, której nie można zignorować.
abyście nauczyli się dostrzegać jego potrzeby i rozumieć to, co Wam chce przekazać – bo to klucz i podstawa dobrych stosunków z Księciuniem. Zwłaszcza, że on ma do przekazania bardzo dużo i często wszystko naraz.
abyście potrafili się z nim porozumieć – bo jeśli dostrzeżecie jego potrzeby i zrozumiecie to, co Wam chce przekazać, to już tylko jeden krok od porozumienia się z nim – a to daje naprawdę dużo radości.
abyście się o niego nie martwili – bo to jest nasza domena. Chcemy, abyście się skupiali na tym wszystkim, co dotyczy Kacpra a co jest dobre, pozytywne, ciepłe – od martwienia się jesteśmy my, bo my w sumie wiemy najlepiej, kiedy o niego należy się martwić i czym należy się martwić.
abyście nie przejmowali się jego ograniczeniami – a raczej skoncentrowali się na tym, jak mu pomóc je przezwyciężyć – bądź na celebrowaniu radości związanej z pokonywaniem przez niego tych ograniczeń.
abyście nauczyli się dostrzegać te wszystkie istotne szczegóły dotyczące Kacpra – i jednocześnie nauczyli się nie patrzeć na całościowy obraz – bo o ile zazwyczaj całościowy obraz jest najważniejszy, to w wypadku niepełnosprawnego dziecka ten obraz liczy się mniej, ważne są właśnie szczegóły i drobiazgi.
abyście nauczyli się czerpać radość z tych właśnie szczegółów i drobiazgów, które wcześniej nauczyliście się dostrzegać.
abyście pamiętali, że Kacper jest nie tylko niepełnosprawnym dzieckiem, ale również po prostu dzieckiem – i potrzebuje tego wszystkiego, czego potrzebują również zdrowe dzieci. Nie ignorujcie tych potrzeb tylko dlatego, że może się wydawać, iż Kacper ich nie ma lub są nieistotne. Starajcie się dla niego, nawet bardziej niż staralibyście się, gdyby był zdrowym dzieckiem właśnie.
abyście potrafili kochać Kacpra takim, jakim jest – on na to zasługuje, Wy również na taką miłość zasługujecie. To jest miłość, która prawdziwie uszlachetnia.